onkayit
Hemen TIKLA-ARA!
(0216) 338 95 95
Hemen TIKLA-YAZ!
Whatsapp Hattı
  • Site Mahallesi Karay Sk. No:9-11 Ümraniye / İstanbul

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

31.08.2020 Başlangıç / 25.06.2021 Bitiş    - Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı iş takvimine göre o yılın belirlenen tarihlerinde yarı dönem (sömestr) tatiline girilir.

Binamız altı yıllıktır. Depreme dayanıklı inşa edilen, acil çıkış kapıları olan binamız her açıdan güvenlidir. Okul öncesi yaş grubunun özelliklerine göre inşa edilmiş eğitim, dinlenme ve yaşam alanları, öğrencilerimiz için güvenli ve hijyenik ortamlar sunmaktadır. 

Eğitim öğretim yılına başlarken veli tanışma toplantısı yapılarak okulumuzun özellikleri, eğitim kadromuz ve hedeflerimiz hakkında bilgilendirici bir sunum yapılacaktır. Yıl içerisinde öğrencilerimizin bireysel gelişim özelliklerindeki ilerlemeleri konuşabileceğimiz Türkçe-İngilizce olarak ayrı bireysel veli toplantısı yapılacaktır. Eğitim öğretim yılımızın 2. döneminde 3-4-5 yaş öğrencilerimizin gelişimlerini görebileceğiniz bireysel portfolio sunumu gerçekleştirilecektir.

Tüm öğrencilerimizin doğum günleri her ayın son haftasında kutlanır. Doğum günü olan çocuklar o gün özel bir giysi giyerek, arkadaşlarının kendileri için hazırladıkları hediyeleri alırlar. Sınıf içinde gerçekleşen kutlamaya veli katılımı olmaz ve sınıfa doğum günü pastası kabul edilmez.

Okulumuz bünyesinde her yıl öğrencilerimizin öğrendiklerini aileleri ile paylaştıkları yılsonu gösterisi düzenlenmektedir.

Her öğrenci kendi yaş grubu özelliklerine göre drama, sanat etkinliği, müzik ve hikaye  yardımı ile öz bakım becerileri, sosyal duygusal gelişim, motor gelişim, bilişsel gelişim, Türkçe dil etkinlikleri, İngilizce yabancı dil dersi görmektedir. 3 yaş sınıflarımızdan itibaren Avrupa dil portfoliosu ,  montessori içerikleri ve dikkat-küçük kas gelişimlerini destekleyen kitaplar kullanılacaktır.

Anaokulunda çocuklar ile her okul yılı başında huzurlu ve güvenli sınıf – okul ortamının birlikte nasıl sağlanacağı ile ilgili çalışmalar yapılarak sosyal kurallar oluşturulur. Sınıf öğretmeniniz ile daima iletişimde olarak hem sosyal kuralları oluşturmada evde desteklemeniz beklenir hem de öncelikle siz güvenirseniz öğrencimizde okula daha iyimser duygularla katılım sağlayıp sınıf düzeni ve öğretmenine olan yaklaşımları bu doğrultuda gelişim gösterecektir.

Öğretmen-öğrenci - ebeveyn ilişkisi ve iletişimi her zaman aktiftir. Öğrencilerimize ait günlük rutinler (yemek, uyku saati, etkinlik vb.) kullandığımız okul aile uygulaması ile sizlerin direkt olarak bilgilenmesini sağlar. Gün içerisinde öğrencilerimizi teslim alırken veya teslim ederken faaliyete katılım duygu durumu gibi özellikleri ile ilgili de ayrıca bilgilendirme yapılır. Sizlerin merak ettikleri veya danışmak istediğiniz herhangi bir sorun var ise öğretmenimiz ders saatleri dışında sizinle iletişime geçebilir veya randevu oluşturarak bireysel görüşme sağlanır.

Çocuğunuzun okulda küçük bir kaza geçirip yaralandıysa, ilk yardım eğitimi alan personelimiz tarafından gerekli müdahalesi yapılır ve konu hakkında sizlere bilgi verilir. Büyük yaralanmalarda ise okul yönetimi gerekli müdahale ile ilgili olarak sizinle anında iletişime geçecektir. Eğer çocuğunuz okulda iken hastalanırsa, sınıf içerisindeki diğer çocukların sağlıklarını da korumak amacıyla çocuğunuzu en kısa zamanda okuldan almanız istenir. Veliye ulaşılamadığı durumlarda okul tıbbi gerekleri yerine getirmek üzere öğrenciyi, ambulans ekibi ve öğretmen eşliğinde en yakın hastaneye ulaştırır.

Çocuklar hasta olduklarında anaokulu etkinliklerine keyifle katılıp istedikleri ilgiyi veremeyip iyi öğrenemiyorlar. Eğer çocuğunuz önceki 24 saat içinde kendisini hasta hissediyorsa, ateşi, ishali, kusması veya boğaz ağrısı varsa, lütfen, kendisi gelmek istese bile, onu okula göndermeyin. Ayrıca, çocuğunuz bir günden fazla hasta ise velilerimizin bizleri haberdar etmelerini rica ediyoruz.

Çocukların tuvalete alışması için en önemli adım onun kendini hazır hissetmesidir. Tuvalet eğitiminde ‘kendi başına başarma’ duygusunun önemi büyüktür. Okulumuza tuvalet eğitimi olmayan çocuklarımız alınırken ebeveynlerle sürekli iletişim halinde olarak çocuğun davranışları gözlemlenmeli ve öncelikle sabır - özveri gösterilmesi gerektiği, zorlanmaması konusunda sağlıklı bir konuşma gerçekleştirilmelidir. Tuvalet eğitimi çocuğun hayatında önemli bir gelişimsel olaydır çocuk kadar anne babada hazır olmalı ve bu alanda hep destek olan sınıf öğretmeni okul psikoloğumuzda yanında yardımcı olacaktır.

Okulumuz Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca düzenlenen ’ Beyaz Bayrak’ belgesi alarak Temiz okul-Sağlıklı okul ve Beslenme dostu okul belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu doğrultuda sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı alanında uzman kişilerce kalori protein içerikleri dengelenerek hazırlanır ve aylık menüler olarak sizlerle her ay paylaşılır.  Kullanılan malzemeler (yumurta, sebze vb.) sağlık açısından da önemli olan organik beslenme ile sağlanır. Atıştırmalık olarak mevsim meyveleri ve kuruyemişler ile desteklenmektedir.

Çocuklarımız hisleri ile hareket eder. Çocuğun hissi ile hareket ettiği bir yerde davranışının nasıl sonuçlanacağı ile ilgili muhakeme yapmasını ve özür dilemesini beklemek pedagojik olarak doğru değildir. Ödül – ceza sistemi ile çocuklarımız istenen davranışı kazanabilir ancak bu yöntem ile kazanılan davranış geçici olur. Bu sistem yerine öğretmenlerimiz çocuğa erişmeye çalışır, biraz zaman alsa da güven duygusu içinde ruhsal temas kurmaya çalışarak çocuğa empati kurdurur ve drama oyunları ile davranış ve becerileri destekler. 

Türk ulusunun milli ve manevi değerlerini, Atatürk İlke ve Devrimlerini gerçek anlamda yaşamayı temel amaç olarak benimseyen, ülke geleceğini biçimlendiren bireyler yetiştirmektir. Çocuklarımıza her gelişim alanında (Bilişsel, sosyal-duygusal, dil, motor, öz bakım) yaşının gerektirdiği becerileri kazandırmak ve tüm ses gruplarını vererek okuma-yazmaya hızlı geçişi sağlamaktır. (Okulumuzda okuma /yazma eğitimi verilmemektedir.) Ayrıca,  çocukların tüm öğrenim yaşantıları süresince kullanacakları becerileri kazandırmaya yönelik olarak; problem çözme becerilerinin gelişimi, kendini ifade etme, uzun süreli dikkatini verebilme, yönergeleri alma ve uygulama, başladığı bir işi bitirme, eşyalarının sorumluluğunu alma, öz bakım ihtiyaçlarını yerine getirme vb. alanlarda  bütünleştirilmiş bir program uygulanarak ilkokuldaki öğrenme süreci için iyi bir zemin hazırlanmaktadır.

Anaokulumuzda tam zamanlı çalışan psikoloğumuz mevcuttur. Psikologlarımız anne-babalara danışmanlık hizmeti vermekte ve çeşitli ölçme araçlarını kullanarak çocuklarımızın bireysel gelişim takiplerini yapmaktadır.

En fazla 18 - 20 kişiliktir. (Yaş gruplarına göre değişiklik göstermektedir).Sınıflar, doğum tarihleri ve öğrencilerin bireysel gelişimleri gözetilerek oluşturulmaktadır.

Okulumuzda öğretmen değişikliklerinin sıklığı minimum düzeydedir. 

Tüm sınıf öğretmenlerimiz en az ön lisans ve lisans ya da yüksek lisans mezunu, yardımcı öğretmenlerimiz ise, okul öncesi ön lisans veya Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölümü mezunudur.

Okulumuzda yıl boyunca temalara uygun olarak belirlenen kazanımlara ulaşmak için eğitsel geziler düzenlenir. Yapılan gezilerin öncelikli amacı, öğrencilerin akademik başarılarını destekleyici nitelikte, yerinde görerek, inceleyerek, araştırarak, elde ettiği bilgiyi yaşantısına taşıyıp uygulamaktır. Öğrencilerimiz; gezerek eğlenmek ve öğrenmek, okul binası dışında da var olan hayatı fark etmek, kültür ve sanat etkinliklerinin içinde olmak, onları yaşamak, yaşadığı şehrin güzelliklerini keşfetmek, tarihte yolculuk yapmak, heyecanlarını şehirlerarası hatta ülkeler arası yollara taşımak için gezilere katılırlar.

Çocuklar gezilere okul eşofmanları ile adı-soyadı, kan grubu, sınıf öğretmenlerinin isimleri ve okul telefonlarının bulunduğu yaka kartları ile katılırlar.

-Türkçe dil etkinlikleri, İngilizce yabancı dil etkinlikleri, oyun, müzik, serbest zaman etkinlikleri, sanat etkinliklerimiz yer alır. Branş etkinliklerimiz arasında Müzik, Satranç, Jimnastik, Drama, Dans , 2. Yabancı dil gibi branş derslerimiz bulunmaktadır. (Tüm branş dersleri okul ücretimize dahildir.) 

Günlük Plan 

Anaokulumuzda her gün farklı olmasına rağmen, okul düzenini sağlamak amacıyla aşağıda belirttiğimiz bir ‘örnek zaman çizelgesi’ bulunmaktadır. 

Hoş Geldiniz (08.00- 08.30) 

Sabah Kahvaltısı (08.30 - 09.00) 

Sabah Jimnastik (09.00 – 09.30)

* Ana Dili Çalışma, Hikâye, Drama, Parmak Oyunu, İngilizce, Sanat Etkinliği, Rehberlik Dersi, Dans Dersi, Grup Oyunu, Deney, Bahçe, Serbest Zaman, İlgili Köşelerde Oyun, Müzik Dersi

Yemek Saati (12.00-12.30)

*Uyku Öncesi Hazırlık, Uyku Saati, Uyanma, Toplama, Temizlik

 İkindi Kahvaltısı (14.45-15.10)

*İngilizce, Puzzle Saati, Parmak Oyunu, Ana Dili Çalışması, Masa Başı Oyunu vs.

Eve Dönüş  (16.30-17.00)

Oyun etkinliklerimizin tümünün bir parçası olarak her daim programımızda yer alır.